İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ PROJESİ

FİNANSIN BAŞKENTİNDE YÜKSELİYORUZ
 
Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, tarih, kültür, sanat ve bilimin başkenti İstanbul, 690.000 m² proje alanına sahip Uluslararası Finans Merkezi Projesi ile artık finansın da başkenti olma yolundadır. Projenin paydaşlarından biri olarak 2011 yılında satın alınan 15.999,85 m² alanlı arsalarımız üzerinde 261.537 m² inşaat alanına sahip, biri 221.30 mt. yükseklikte toplam 52 katlı ve diğeri 151.60 mt. yükseklikte toplam 36 katlı iki kule inşa edilecektir.
 
A sınıfı ticaret ve ofis alanlarını içinde barındıran kulelerimizin mimarisinde Anadolu Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek geçmiş gelecek sentez çalışmaları yapılmıştır. 16 köşeli yıldız formuna sahip yüksek katlı kulelerimizin tasarımında düşey sürekliliğin sağlanması ön planda tutulmuş; baza katlarımızdan itibaren dönerek devam eden kulelerin dışarıdan bakıldığında kültürümüzün semai etkisini yansıtması hedeflenmiştir.
 
Fark yaratacak bir dış cepheye sahip olan projemizin genelinde mimari kültürümüzün vazgeçilmezi olan mukarnas geometri kullanılarak beklenen tarihsel etki tam anlamıyla sağlanmış, kulelerin girişi görkemli ve güçlü bir izlenime sahip olmuştur.
 
Üstün teknolojik standartlara uygun olarak ard germe döşeme sistemi ile tasarlanan proje emsallerine göre ofis katlarında geniş ve verimli bir çalışma alanı sunmaktadır.
 
Halen inşaat süreci devam eden projemizin 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır. 
 
 
SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TÜRKİYE İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİNALAR TASARLIYORUZ
 
Vakıfbank’ın çevreye duyarlı kurum kültürünün bir paydaşı olarak, kulelerin tasarımında sürdürülebilir vizyon gözetilmiş ve bu sorumluluk bilinciyle; enerji tasarrufu, su verimliliği, ekolojiye duyarlı malzeme seçimi ve kaliteli yaşam olanakları gibi çevreye duyarlı binalar hayata geçirilmektedir.
 
Projenin tamamında çevre dostu sistemlerin kullanılmasının yanı sıra binaların fiziksel kurgusu sayesinde doğal ışık ve havalandırma gibi enerji tasarrufuna katkı sağlayan faktörler yer almaktadır. Su verimliliği kapsamında, gri atık sularının ve yağmur sularının arıtılarak ikinci kez kullanıma sunulması sayesinde şebeke suyu kullanımının  % 40’ın üzerinde azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca, armatür ve bataryalar; fotoselli, debi ayarlı ve enerji verimliliği yüksek olacak şekilde dizayn edilmiş olup, yine benzer şekilde peyzajda kullanılacak olan bitkiler asgari su ihtiyacı olan bitkilerden seçilmiştir.
 
Dış dünya ile etkileşime açık olan projemiz doğaya saygısını LEED Sertifikasına adaylığı ile göstermekte; inşaat sürecinin tamamlanmasıyla LEED Gold sertifikası alınması hedeflenmektedir.